poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Gdańsk w Węgrowie
2008-04-28

 

     Dom Gdański, ulica Gdańska to nazwy znane wszystkim mieszkańcom Węgrowa. Skąd te odniesienia do Królewskiego Miasta właśnie w Węgrowie? Wszak do morza od Liwca dobrych kilkaset kilometrów. To jednak nie przypadek. Węgrów był niegdyś ważnym ośrodkiem handlowym. Znajdujące się na skrzyżowaniu szlaków handlowych miasto, położone nad spławną rzeką Liwiec, stało się szybko siedzibą kupców, prowadzących bardzo ożywioną działalność. Do najaktywniejszych należeli kupcy gdańscy, którzy w Węgrowie przy północnej pierzei Rynku wybudowali sobie okazałą  siedzibę. Barokowa faktoria z początku XVIII wieku szybko zyskała nazwę „Domu Gdańskiego”. Kupcy spławiali zboże Liwcem do Bugu, stąd do Wisły i do morza. W faktorii prowadzili interesy, które szły im bardzo dobrze, aż do czasu wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1761 roku i strawił trzecią część miasta.

 

    Dziś Dom Gdański jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego. W okazałym budynku biblioteka prowadzi ożywioną działalność, organizuje wystawy, koncerty, spotkania z ludźmi kultury i sztuki. Będąc w Węgrowie, warto odwiedzić Dom Gdański - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

    A ulica Gdańska jak dawniej wiedzie do pięknego miasta nad Bałtykiem. I choć nie jest już traktem kupieckim, nadal pełni ważną rolę jako szlak komunikacyjny, a jej nazwa przypomina o bogatej, także kupieckiej historii naszego miasta.

 


#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.