poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Jedyne takie tkaniny
2008-04-28

 

Tkaniny dwuosnowowe 1    Od kiedy książę Bogusław Radziwiłł sprowadził do Węgrowa szkockich tkaczy, wyrób tkanin stał się specjalnością naszego miasta. Węgrowscy rzemieślnicy tkali wyrafinowane sukno, a mieszkańcy okolicznych wiosek lniane i wełniane tkaniny w wyszukane wzory podlaskie.

 

Tkaniny dwuosnowowe 2    Kontynuacją tych pięknych tradycji tkackich było powstanie w Węgrowie po II wojnie światowej Podlaskiej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, zwanej potocznie Cepelią. Spółdzielnię założyła Zofia Tomrle, znawczyni sztuki ludowej, przedwojenna instruktorka wiejska, która trafiła do Węgrowa przypadkiem i tu została do końca życia. Zofię w sposób szczególny zauroczyły tkaniny ludowe, które dostrzegła na targu w Węgrowie. Poznała się natychmiast na wyszukanej technice, oryginalnych wzorach, staranności wykonania. Dzięki operatywności Zofii Tomrle wiejskie kobiety znalazły zatrudnienie i nowe źródło utrzymania, Cepelia zaś zyskała utalentowane pracownice. A tkaniny z Węgrowa trafiły do sklepów w Polsce i zagranicą.

 

Tkaniny dwuosnowowe 3    W 1949 roku do Zofii Tomrle zgłosiła się w poszukiwaniu  pracy siostra Dominika Bujnowska. I tak zaczyna się historia artystycznego tkactwa dwuosnowowego, z którego Węgrów słynie do dnia dzisiejszego. Dominika Bujnowska była osobą wyjątkową. Jej niezwykły talent znalazł wyraz w pracach, które tworzyła. Dwuosnowówka była techniką prekursorską, szybko jednak zyskała popularność. Brązowe tkaniny w jasne geometryczne wzory stały się znakiem rozpoznawczym węgrowskiego tkactwa.

 

Tkaniny dwuosnowowe 4    Na swoich tkackich obrazach siostra Dominika opowiadała o życiu podlaskiej wsi. Opisywała dwukolorową wełną pory roku, święta, ludzi, budynki, zwierzęta. Do perfekcji opanowała sztukę kompozycji, jej nieograniczona fantazja tworzyła subtelne wzory, a mistrzowska technika pozwalała je urzeczywistniać. I tak powstały najbardziej znane tkaniny: Droga przez wieś, Las, Grzybobranie, Pasieka w sadzie, Szopka, Wielkanoc, Zima, Cztery pory roku. Obecnie znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach.

 

Tkaniny dwuosnowowe 5 - Dom Gdański    Siostra Bujnowska była również dobrą nauczycielką. Wyuczyła tkactwa wiele kobiet. Jej wybitne uczennice, które tkają do dziś, to Halina Fijołek i Małgorzata Pepłowska. Prace obu pań można podziwiać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Tu znajduje się mini muzeum tkaniny podlaskiej i pracownia tkacka, prowadzona przez Panią Pepłowską.

 

    Muzeum i pracownię można zwiedzać codziennie w godzinach pracy biblioteki.

 


#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.