poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Atrakcje turystyczne w Węgrowie
2013-01-01

bazylikaBazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Świętych: Piotra, Pawła i Katarzyny - to najstarszy budynek w mieście. Z 1414 r. pochodzi pierwsza wzmianka o drewnianym kościele. Obecnie jest to kościół barokowy, pierwotnie gotycki z początku XVI wieku. W latach 1558-1630 kościół protestancki. Gotycki kościół murowany z początków XVI wieku w 1703 r. podczas trwania wojny północnej został spalony przez Szwedów. Odbudowany został przez wojewodę płockiego, Jana Dobrogosta Krasińskiego w latach 1703-1711. Prace budowlane prowadził Carlo Ceroni, przypuszczalnie według planów Tylmana van Gameren. Wewnątrz unikalny zespół fresków pędzla Michała Anioła Palloniego, niesamowity obraz „Taniec Śmierci” z XVII w. W zakrystii znajduje się lustro słynnego maga Twardowskiego.
Zwiedzanie - Jan Mielniczek, tel. 25 792 50 59, 510 703 945

lustroLustro Twardowskiego - znajduje się ono w zakrystii Bazyliki Mniejszej. Jest to kruszcowe zwierciadło w ciemnych ramach, potocznie nazywane „Lustrem Twardowskiego” pochodzące z drugiej połowy XVI w., w ramie z połowy XVII w, umieszczone w zakrystii ponad głównym wejściem. Płyta zwierciadła o wymiarach 560 x 465 mm, grubości 8 mm waży 17,8 kg i została wykonana z kruchego białego metalu: srebra, cyny i cynku. Ponadto wokół lustra znajduje się dziś ledwo dostrzegalny grawerunek przedstawiający roślinne arabeski w postaci falistospiralnej wici z cechami charakterystycznymi dla zdobnictwa złotniczego połowy XVI w. Wokół lustra na ramie widnieje napis w języku łacińskim „LUSERAT HOC SPECULO MAGICAS TVARDOVIUS ARTES LUSUS AT ISTE DEI VERSUS IN OBSEQUEUM EST”, co można przetłumaczyć: „Tym lustrem Twardowski czynił magiczne sztuki, ale obrócone to zostało na służbę Bogu” (tekst: Marek Sobisz)

klasztorZespół Poreformacki - złożony jest z klasztoru i kościoła p.w. Świętych: Piotra z Alkantary i Antoniego z Padwy. Położony jest 500 metrów od rynku przy ulicy Kościuszki. Zakon Ojców Reformatów sprowadził do Węgrowa podskarbi wielki koronny Jan Kazimierz Krasiński w latach 1669-72 r. Fundacji dokończył jego syn, Jan Dobrogost Krasiński, zatrudniając świetnych artystów. Barokowy kościół zaprojektował Tylman van Gameren, pracami budowlanymi kierował Carlo Ceroni. W ołtarzu głównym umieszczono wspaniałą rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego dłuta Andrzeja Schlütera. 
Zwiedzanie - Marek Sobisz, tel. 791 176 604

rzymsko kat.Cmentarz Rzymskokatolicki - w jego centralnym punkcie znajduje się kaplica cmentarna - mauzoleum rodziny Łubieńskich herbu Pomian z Ruchny, do 1869 r. właścicieli miasta. Zbudowana została w końcu XIX wieku w stylu neoromańskim, według projektu Kazimierza Zajączkowskiego. Na cmentarzu można zobaczyć wiele zabytkowych nagrobków z XIX wieku.


dom g.Dom Gdański - usytuowany jest na północnej pierzei rynku. Jest to barokowy gmach z falistym szczytem, kryty dachem mansardowym z lukarnami. Zbudowany ok. połowy XVIII wieku. Jego nazawa wywodzi się od kupców gdańskich, którzy utrzymywali swoją faktorię handlową w czasach, kiedy Węgrów był węzłem handlowym łączącym szlaki z czterech krańców Rzeczypospolitej. Obecnie mieści bibliotekę , którą warto odwiedzić na mini-muzeum regionalne, prezentujące kulturę ludową okolic Węgrowa. W piwnicach Domu Gdańskiego znajduje się galeria wystaw czasowych.

kolegiumKolegium Księży Komunistów
- położone jest w sąsiedztwie rynku, w południowo-wschodniej pierzei rynku. Jest to gmach barokowy zaprojektowany prawdopodobnie przez Jana Reisnera dla sprowadzonych przez Jana Dobrogosta Krasińskiego w 1712 r. do Węgrowa księży komunistów. Budynek mieścił niegdyś seminarium i szkołę średnią (podwydziałową w czasach Komisji Edukacji Narodowej). Po II wojnie światowej znajdowało się tutaj więzienie i katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Do czasów obecnych zachowała się tylko jedna wieża.

cmentarz ewangelickiCmentarz Ewangelicki - położony jest ok. 400 metrów na północny-zachód od rynku, przy ul. Ewangelickiej. Dawniej była tutaj dzielnica protestancka. Na cmentarzu znajduje się najstarszy w dawnym woj. Siedleckim drewniany kościół, wybudowany w 1679 r. w jedną noc, jak głosi legenda. Na cmentarzu można zobaczyć zabytkowe nagrobki Szkotów z XVII/XVII w., których do Węgrowa sprowadził Bogusław Radziwiłł.


ewngelickiKościół Ewangelicko-Augsburski
- położony jest na zachód od rynku, przy ul. Narutowicza. Jest budowlą salową, z wieżą, kruchtą i chórem muzycznym. W prezbiterium znajduje się drewniany ołtarz z obrazem olejnym „Chrystus w Ogrójcu” z 1860 r. Organy na chórze zaliczają się do najcenniejszych zabytków w tej kategorii w Polsce


drukarniaDrukarnia Ariańska - na północno-zachodnim skraju rynku, przy wylocie ulicy Gdańskiej, znajduje się parterowy murowany dom z wysokim dachem krytym blachą. Lokalna tradycja identyfikuje go z drukarnią, w której arianie publikowali swoje księgi teologiczne i programowe manifesty.

 

 

Pomnik na grobie Powstańców z 1863 r. - to wielki głaz narzutowy przyciągnięty z pobliskich Szarut w 1917 r. Pomnik znajduje się przy drodze Siedlce-Węgrów w miejscu bitwy pod Węgrowem (miała ona miejsce podczas powstania styczniowego, 3 lutego 1863 r.), w odległości ok. 2 km od węgrowskiego rynku.

Odlewnia dzwonów Braci Kruszewskich położona przy ul. Ludwisarskiej 14. Istnieje możliwość zwiedzania ludwisarni przez grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu się. Ludwisarnia posiada wiele eksponatów, istnieje możliwość zakupu dzwonów. Kontakt: tel. (025) 792 27 62, kom. 0 606 15 22 60

Nauka jazdy konnej - Maciej Mastalerczuk „Stilo”, położona przy ul. Gdańskiej 116A. Nauka jazdy konnej od podstaw pod okiem instruktora na padoku a dla zaawansowanych wyjazdy w teren z wypożyczeniem koni włącznie. Kontakt: tel. (025) 792 50 22

 

 

(kliknij w miniaturkę aby powiększyć)
plansza 

 

Opracowanie graficzne planszy: Wojciech Dunaj 

#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.