poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Konferencja poświęcona poradnictwu zawodowemu
2008-05-09

 

    W węgrowskim Gimnazjum 8 maja 2008 roku odbyła się konferencja pt. „Wyzwania i zadania poradnictwa zawodowego w polskim systemie szkolnym oraz na Ukrainie i w Holandii”, której celem było ukazanie roli i znaczenia poradnictwa zawodowego w edukacji młodzieży, a także zapoznanie polskich nauczycieli z systemami poradnictwa zawodowego na Ukrainie i w Holandii.

    W konferencji uczestniczyli goście z zagranicy: z Holandii  Pan Jan Velmans z Małżonką, właściciele węgrowskiej firmy ADDIT oraz Pan Frank Lambriks, dyrektor instytucji prowadzącej nadzór pedagogiczny nad szkolnictwem zawodowym w Venlo, z Ukrainy zaś Pani Natalia Kopańska ze średniej szkoły ogólnokształcącej nr 52 we Lwowie.

    Goście  zaprezentowali systemy poradnictwa zawodowego w swoich krajach oraz dzielili się doświadczeniami ze swojej działalności. Na Ukrainie szkoły średnie starają się dostosować profile nauczania zawodowego do potrzeb rynku pracy, a proces tworzenia skutecznego systemu poradnictwa zawodowego ciągle trwa. W Holandii, gdzie obowiązek nauczania obejmuje dzieci od 4 do 18 roku życia, badanie kompetencji ucznia prowadzone jest od najmłodszych lat. Dzięki temu już w szkole podstawowej nauczyciele i rodzice wiedzą, jaki profil nauczania jest najodpowiedniejszy dla dziecka. System doradztwa zawodowego w Holandii działa sprawnie i efektywnie. Jego największym atutem jest decentralizacja. Decyzje o metodach doradztwa i profilach szkolnictwa zawodowego podejmowane są w regionach. Szkoły mają swobodę w zakresie metodyki nauczania, dostosowują go do potrzeb lokalnych społeczności i szybko reagują na sygnały płynące ze strony rynku pracy. Programy nauczania zawodowego przygotowywane są zawsze w kooperacji organów oświatowych z przedsiębiorcami i pracodawcami.

    Właściwy wybór zawodu ma dla każdego młodego człowieka znaczenie zasadnicze. Odpowiednie wykształcenie i konkretne umiejętności są obecnie przepustką do podjęcia satysfakcjonującej pracy. Przedsiębiorcy poszukują wykwalifikowanej kadry, obowiązkiem szkoły staje się więc jak najlepsze przygotowanie młodego człowieka do życia zawodowego. Przywiązując dużą wagę do doradztwa zawodowego węgrowskie gimnazjum pomaga swoim uczniom w podjęciu ważnych decyzji zawodowych, a czerpanie z doświadczeń szkół z innych krajów poszerza wiedzę nauczycieli w tym zakresie.

Ciekawa i cenna inicjatywa, której gratulujemy Pani Dyrektor i Nauczycielom Gimnazjum.

 


#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.