poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Dni Węgrowa już za nami
2014-08-14

Tegoroczne Dni Węgrowa dostarczyły mieszkańcom oraz przybyłym gościom różnorodnych atrakcji. Wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe oraz uroczystości patriotyczne wypełniły bogaty program święta miasta. W trakcie kilkudniowych wydarzeń dużo uwagi poświęcono uczczeniu 70 rocznicy wyzwolenia miasta Węgrowa przez Armię Krajową. Prezentowano historię Węgrowa, dokonania miasta i wyzwania, które przed nim stoją. Na tę okoliczność przyjechali do Węgrowa przedstawiciele miast partnerskich. Gościliśmy delegacje z Rejonu Święciańskiego na Litwie i Gminy Valsolda we Włoszech.


dni2p1p4p5

Dużo uwagi poświęcono tematyce obecności Polski w Unii Europejskiej i możliwościach jakie z tego płyną dla naszego miasta. Podczas piątkowego spotkania z dr nauk prawnych Jerzym Wojciechowskim, na węgrowskim Rynku, można było wysłuchać ciekawego wykładu nt. praw i obowiązków obywateli Unii Europejskiej promującego zaangażowanie do pełnego uczestnictwa w życiu demokratycznym Europy. Na zakończenie Oktet Podbrodzkiej Orkiestry Dętej zagrał krótki koncert dla zgromadzonej publiczności.

dni6dni7

Sobotni dzień dostarczył mnóstwo atrakcji. Piknik Organizacji Pozarządowych pokazał aktywność organizacji działających w Węgrowie. Mieszkańcom Węgrowa zaprezentowano różnorodne pola aktywności oraz zachęcano do uczestnictwa w podejmowanych inicjatywach.

po1po2po3

po4po5

 

Dni Węgrowa stały się znakomitą okazją do spotkania z przedstawicielami zagranicznych miast partnerskich naszego miasta. Delegacje z Rejonu Święciańskiego na Litwie oraz gminy Valsolda we Włoszech gościły w Węgrowie. Wizytę zrealizowano  w ramach programu Europa dla Obywateli pn. „Węgrów – Święciany – Valsolda – trzy miasta, ta sama Europa”. W sobotę, na głównej scenie, podczas oficjalnych uroczystości Mer samorządu Rejonu Święciańskiego Vytatuas Vigelis oraz Członek Zarządu Rady Gminy Valsolda Fabio Venini przybliżyli mieszkańcom Węgrowa historię i  kulturę regionów, których są przedstawicielami.

 

dni10dni9dni8
dni5s1m

W trakcie wizyty w Węgrowie delegacje zagraniczne zostały oprowadzone po inwestycjach zrealizowanych ze środków z Unii Europejskiej a także poznawały kulturę i zabytki.


a1s6s7

Wojciech Banaś w swoim wystąpieniu przedstawił szanse i perspektywy dla polskich miast wynikające z uczestnictwa we Wspólnocie Europejskiej. Szczegółowo na temat wykorzystania środków unijnych przez miasto Węgrów wypowiedział się Burmistrz Węgrowa Jarosław Grenda. Przybliżył mieszkańcom dotychczasowe już dokonania miasta, zrealizowane inwestycje współfinansowane przez Unię oraz plany Samorządu Węgrowskiego na dalszy rozwój. Węgrów zajmuje wysokie miejsca w Polsce w rankingach przedstawiających wykorzystanie środków unijnych przez samorządy.
b1

Tradycyjnie już władze miasta wręczyły nagrody w konkursach organizowanych przez Urząd Miejski i Węgrowski Ośrodek Kultury. Nagrodzono laureatów w konkursach: „Moje miasto a w nim” oraz „Najpiękniejsze Ogrody i Balkony Węgrowa” w kategorii instytucje i osoby prywatne. Natomiast najmłodsi widzowie modli zobaczyć  program interaktywny  pt. „Dzieci Kapitana Haka”. Nie mogło zabraknąć na węgrowskiej scenie Zespołu Ludowego „Węgrowianie”, który bawił słuchaczy perfekcyjnie przygotowanymi występami wokalnymi.

Wyniki Konkursu "Miasto moje a w nim..."

Wyniki Konkursu "Najpiękniejsze Ogrody i Balkony Węgrowa"


d1d2

 

Niezapomniane wrażenie wywarł koncert Podbrodzkiej Orkiestry Dętej, która przyjechała do Węgrowa na warsztaty muzyczne. W ramach integracji wspólne wykonano z Miejską Orkiestrą Dętą hymn Unii Europejskiej oraz utwór  pt. „A wszystko to bo Ciebie kocham”. Wspaniale zaaranżowane utwory i perfekcyjne wykonanie widzowie nagradzali owacjami na stojąco.


Zwieńczeniem sobotniej zabawy były koncerty Zespołu Coverowego wykonującego utwory z repertuaru grupy Boney M., „Endi”, zespołu "Palermo" oraz „Krzywej Alternatywy”. Węgrowski rynek zapełnił się po brzegi. Na zakończenie sobotnich atrakcji widzów zachwycił pokaz sztucznych ogni.


k1k2k3k4k5k6

 

Niedziela była dniem patriotycznej zadumy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie odprawioną w intencji mieszkańców. Dalsza część obchodów 70 rocznicy wyzwolenia miasta obyła się pod Pomnikiem Armii Krajowej w parku AK. W uroczystościach udział wzięli: Minister Obrony Narodowej Czesław Mroczek, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznych i sportowych. Burmistrz Węgrowa Jarosław Grenda wspominał bohaterskie czyny żołnierzy Armii Krajowej. Apelował o mądre korzystanie z wolności i pamięć o poległych w walce z hitlerowskim okupantem. Pułkownik Jarosław Wasilewski odczytał Apel Pamięci a pamięć bohaterów uczczono salwą honorową Kampanii Honorowej 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na zakończenie przedstawiciele delegacji złożyli pod pomnikiem wieńce i oddali hołd żolnierzom Armii Krajowej.


d3d4d5

d6d7d8d9d11d10d12d13d14

Galeria zdjęć z uroczystości również na stronie Pana Michała Kurca (kliknij na zdjęcie):


 kurc

 

Wzorem ubiegłych lat odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Węgrowa w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Głównym punktem sesji było wręczenie odznaczeń i tytułułów. W tym roku tytuł „Honorowy Obywatel Węgrowa” przyznano Naserowi Dib.
d15d16d17

Tytuł „Zasłużony Obywatel Węgrowa” otrzymała Wanda Kosińka.
Odznakę „Za zasługi dla Węgrowa” otrzymało 6 osób: Jolanta Piotrowska, Jacek Stosio, Krystyna Ryczkowska, Barbara Domańska oraz Ks. Prałat Leszek Gardziński.

d18d19d19


kj
vos

 

Zebrani uczestnicy wysłuchali wykładu Pawła Marcheli nt. historii miasta Węgrowa. Na sesji uczestniczyły oficjalne delegacje miast partnerskich. Następnie Burmistrz Jarosław Grenda, Mer rejonu Święciańskiego Vytatuas Vigelis oraz Członek Zarządu Rady Gminy Valsolda Venini Fabio przedstawili prezentacje nt. zarządzania gminami i problemów polityki lokalnej reprezentowanych przez siebie samorządów.
Na zakończenie niedzielnych wydarzeń krótki koncert zaprezentowała Podbrodzka Orkiestra Dęta.


W czasie trwania Dni Węgrowa obywały się wydarzenia towarzyszące: Piknik Historyczny na Rynku w Węgrowie, wystawa historyczna w Bibliotece Miejskiej, promocja książki Tadeusza Wangrata pt.” Miejsca Pamięci związane z walką Żołnierza Polskiego o Wolność i Niepodległość na terenie Powiatu Węgrowskiego”. Świętowano również na sportowo rozgrywając turnieje piłki nożnej, siatkówki i koszykówki.

 

                        EU

Projekt pn. "Węgrów - Święciany - Valsolda - trzy miasta, ta sama Europa" zrealizowany został w ramach programu "Europa dla Obywateli" przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.


#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.