poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

INSCENIZACJA BITWY NA RYNKU WĘGROWIE
2008-02-05
Maria Konopnicka o tym wydarzeniu pisała w swoim wierszu „Bój pod Węgrowem” Na Podlasiu pod Węgrowem, Wody Liwca płyną. Tam się bije dzielny „Sokół” Ze swoją drużyną.
 
Kosynierzy
 
3 lutego 2008 roku z okazji 145 Rocznicy Bitwy pod Węgrowem odbyła się jej inscenizacja. Przedstawienie opierało się na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie Węgrowa zimą 1863 roku. Była to świetnie zorganizowana impreza, która na pewno długo pozostanie w pamięci Węgrowian. Huk armat, zapach prochu, szturm i brawurowa obrona, która wywołała w publiczności niezapomniane wrażenia i emocje. Był smutek i były łzy, kiedy kobiety żegnały swoich mężczyzn. Były chwile radości i grozy. Widz na chwilę mógł przenieść się w przeszłość. Wszystko to działo się na rynku z duszą, czyli na Rynku Mariackim w Węgrowie.

VIP

W obchodach udział wzięli: Pan Siergiej Minajło – I Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce; Senator RP Pan Henryk Górski; Pan Ludwik Rakowski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego; Pan Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki; przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego, dyrektorzy instytucji wojewódzkich; burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z zaprzyjaźnionych miast i gmin; Pan Krzysztof Fedorczyk - Starosta Węgrowski i Radni Rady Powiatu Węgrowskiego; Pan Tadeusz Ryczkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej Węgrowa i Radni Rady Miejskiej Węgrowa; dyrektorzy instytucji powiatowych i miejskich; przedstawiciele organizacji pozarządowych; mieszkańcy Węgrowa oraz przedstawiciele mediów.
Impreza została zorganizowana przez samorząd Miasta Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego, a współorganizatorami byli ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie,
LO im. A Mickiewicza w Węgrowie, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Węgrowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej, Komenda Hufca ZHP im. E. Zarzyckiego, Muzeum Zbrojownia na Zamku
w Liwie. Patronatem honorowym imprezę objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki – Pan Jacek Kozłowski.
Patronat medialny: TVP Warszawa, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Echo Katolickie, Gazeta Węgrowska, Radio Dla Ciebie, Życie Siedleckie, Telewizja Kablowa „Podlasiaka” oraz Wieści Węgrowskie. Impreza została zorganizowana przy współpracy Łukasza Gołosia – Proskene Media and Event. Autorami projektu Inscenizacji Bitwy pod Węgrowem byli: Pan Roman Postek, Pan Łukasz Gołoś i Pani Maria Koc, którym należą się słowa uznania i podziwu za przygotowanie tak znakomitego przedstawienia. W tym miejscu należą się również podziękowania dla wszystkich, którzy swoja pracą i zaangażowaniem przyczynili się do powstania i przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.

FOTOGALERIA

#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.