poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Inscenizacja bitwy z czasów powstania styczniowego 1863 roku - Węgrów 3 lutego 2008 roku.
2008-01-23
  3 lutego na węgrowskim Rynku staną przed sobą wojska carskiej Rosji i krajowe oddziały powstańcze. Polskie i zagraniczne grupy rekonstrukcyjne odtworzą bitwę jaka rozegrała się pod Węgrowem zimą 1863 roku. W inscenizacji weźmie udział ponad 60 żołnierzy. Towarzyszyć im będą ochotnicy z lokalnych szkół.GRHKampinos1Przedstawienie oparte jest na autentycznych wydarzeniach jakie miały miejsce na terenie Węgrowa między 23 stycznia a 3 lutego 1863 roku. Oddziały polskie zajęły wówczas Węgrów z zamiarem przegrupowania. Wówczas teren miasta został otoczony z trzech stron przez Rosjan. Doszło do krwawej bitwy. Brawurowa obrona i szturm Kosynierów wstrzymał natarcie rosyjskie i umożliwił przesunięcie się oddziałów polskich na inne pozycje.GRHKampinos2


Już w sobotę (2.03.08) przed południem rozpoczną się przygotowania do niedzielnych obchodów 145 rocznicy bitwy pod Węgrowem. Na placu rynkowym odbędą się próby do przedstawienia. W niedzielę od 11.00 musztrę zaprezentują oddziały wojsk. W południe rozpocznie się odprawiana po łacinie Msza święta. Po niej wojsko polskie zostanie przegrupowane. Dojdzie do starcia z oddziałami rosyjskimi. Weźmie w nich udział ponad 60 żołnierzy, w walce uczestniczyć będzie rosyjska konnica i artyleria. Inscenizacja potrwa 1,5 godziny. Po jej zakończeniu będzie można jeszcze z bliska przyjrzeć się żołnierzom i uzbrojeniu sprzed stu pięćdziesięciu lat.
W inscenizacji wezmą udział żołnierze I Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej. Dowodzona przez Józefa Chłopickiego piechota Legii uczestniczyła między innymi w oblężeniu Saragossy. Kolejny oddział będą stanowili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kampinos. Rosyjskie wojska ściągną między innymi zza wschodniej granicy. W Inscenizacji weźmie udział artyleria z czterema działami.
Niezależne formacje wyzwoleńcze powstają również na terenach lokalnych. Zgodnie z tradycją szczególnie silnymi ośrodkami są szkoły.

#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.