poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Ratujmy zabytki cmentarne
2007-07-23

I - W pobliżu kaplicy nagrobnej Łubieńskich znajduje się nagrobek zwracający uwagę nietypowym wyglądem: drewniany krzyż przykryty daszkiem z deszczułek, przypominający stare krzyże przydrożne lub góralskie kapliczki.

Pochowano pod nim 90 lat temu Kamilę Brzosko, która odegrała ważną rolę w tworzeniu polskiej państwowości. Urodzona w 1892 roku w Warszawie, studiowała malarstwo w Paryżu. W 1917r. wróciła do kraju i zaangażowała się w działalność patriotyczną. Była bliską współpracownicą założycieli polskiego harcerstwa. Pełniła funkcję skarbniczki powstającej Chorągwi Mazowieckiej, działając jednocześnie w Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako jej łączniczka przybyła do Węgrowa , gdzie zachorowała na tyfus i zmarła 19.10.1917r. nie doczekawszy się wolnej Polski. Krzyż drewniany wymaga natychmiastowej renowacji, a postać Kamili Brzosko przypomnienia wśród młodzieży i wszystkich, dla których ważne są ideały niepodległości i wolności. Opracowana dokumentacja remontu, która opiewa na kwotę 4 000 zł.

II - Blisko alejki prowadzącej od bocznej furtki cmentarza w kierunku kaplicy znajduje się zbudowany z piaskowca nagrobek księdza Ignacego Jemielittego, który m.in. zapisał się w historii naszego miasta odwagą w pełnieniu posługi kapłańskiej i obowiązku patriotycznego, podczas wydarzeń związanych z bitwą powstańców w 1863r. z wojskami carskimi.

Jest to nieliczny na naszych cmentarzach nagrobek patrioty związanego z Powstaniem Styczniowym. Opracowana dokumentacja na remont opiewa na kwotę 10 000 zł.

W następnej kolejności pragniemy uratować od dewastacji nagrobki Chorinów i Smorągiewiczów z XIX w. oraz zabytkowe nagrobki z XVII w. z cmentarza ewangelickiego.

Zabytkowe nagrobki ulegały dewastacji ze względu na brak rodzin, które by się na bieżąco zajmowały opieką nad nimi.

Mają swój Komitet Ochrony Pomników Powązki. Podejmujemy podobną inicjatywę w Węgrowie, licząc na wsparcie Społeczeństwa Miasta Węgrowa.

Wystąpimy do Samorządu Województwa Mazowieckiego o zorganizowanie w przyszłym roku kwesty ulicznej, natomiast już teraz można wesprzeć tę inicjatywę wpłacając pieniądze na konto TMZW w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Węgrowie.

nr konta 84923600080000139720000010
z dopiskiem „nagrobki” wsparcie finansowe zamierzonych prac.
Zarząd TMZW#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.