poniedziałek, 25 sierpnia 2014, imieniny: Luizy, Ludwika       polski english
Na stronie   Na Google

Inscenizacja bitwy pod Węgrowem w 145 rocznicę wydarzeń.
2008-01-16
Po raz pierwszy w Węgrowie odbędzie się inscenizacja fragmentów słynnej bitwy Powstania Styczniowego ,która rozegrana została u granic naszego miasta 3 lutego 1863 roku.
„Grek ma więcej świetnych w dziejach kart
Niż łez w mogile-
U Polaka tyle Węgrów wart
Tyle!...- co –Termopile...”
pisał przed laty w Paryżu Cyprian Kamil Norwid na wieść o bohaterstwie węgrowskich kosynierów. O bitwie pod Węgrowem głośno było w całej Europie. Przez lata zaborów pamiętali o niej wdzięczni Polacy, a w szczególności Węgrowianie, którzy już w 1917 roku upamiętnili bohaterów bitwy pomnikiem na mogile powstańców usytuowanym przy Gościńcu Szareckim.
Co roku 3 lutego w Węgrowie odbywa się Msza Święta za poległych powstańców oraz uroczystość złożenia kwiatów pod Kamieniem. Organizatorami obchodów są węgrowscy harcerze oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej. Tegoroczną 145 rocznicę bitwy pod Węgrowem Samorząd Miasta Węgrowa postanowił uczcić w sposób wyjątkowy. W niedzielę 3 lutego 2008 roku na Rynku Mariackim odbędzie się inscenizacja fragmentów węgrowskiej bitwy, z udziałem historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz młodzieży z węgrowskich szkół. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem już przed kilkoma miesiącami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Urząd Marszałkowski będzie również współfinansował inscenizację . Współorganizatorem imprezy jest również Samorząd Powiatu Węgrowskiego.
Autorami scenariusza inscenizacji bitwy są Roman Postek i Łukasz Gołoś - realizatorzy turniejów rycerskich na Zamku w Liwie. Przedsięwzięcie rozpocznie się prezentacją oddziałów powstańczych na Rynku Mariackim o godzinie 11.30. O godzinie 12.00 odbędzie się Msza Święta w obrządku łacińskim .w węgrowskiej Bazylice. Po Maszy pożegnanie powstańców przez mieszkańców Węgrowa, a następnie rekonstrukcja legendarnego szturmu kosynierów na rosyjskie armaty.


Serdecznie zapraszamy na węgrowski Rynek 3 lutego 2008 roku!
                                       

#

Zapisz się do newslettera

BIP Wrota Węgrowa
Created by NPC Wszelkie prawa do materiałów zawartych na stronie zastrzeżone.